Zaznacz stronę

Windykacja należności to proces składający się z kilku różnych etapów, który może być bardzo czasochłonny. Wiele zależy też od tego, jaka kwota należności jest egzekwowana od dłużnika. Im jest ona większa, tym dłużej może potrwać cały proces odzyskiwania pieniędzy. Pierwszym krokiem jest tzw. wstępna windykacja, a więc dokładne sprawdzenie klienta oraz jego sytuacji finansowej. Zainteresowani powinni więc sprawdzić czy znajduje się na giełdzie dłużników oraz jaka jest jego dotychczasowa historia kredytowa.

Na jakie kroki windykacyjne można się zdecydować?

Jednym z pierwszych kroków na jakie można się zdecydować jest postępowanie polubowne. Wierzyciel może skontaktować się ze swoim dłużnikiem nieformalnie. Wszystko może odbywać się za pomocą:

  • kontaktów telefonicznych,
  • wiadomości e-mail,
  • wiadomości SMS.

Jeśli ktoś chce zmotywować dłużnika, może postraszyć go umieszczeniem jego danych w bazie dłużników. W razie jakichkolwiek problemów zainteresowani powinni się zdecydować na postępowanie sądowe. Przed sądem można wyegzekwować swoje należności i zapewnić sobie pozytywny wyrok w sprawie. Oczywiście pomocny będzie doświadczony prawnik, który specjalizuje się w tego typu sprawach.

Co jeszcze można zrobić?

Windykacja należności może być skierowana również na drogę postępowania egzekucyjnego. Cały proces będzie prowadzony za pośrednictwem komornika, (https://adwokat-kaliszewski.pl/windykacja-naleznosci/) aby wierzyciel mógł odzyskać wszystkie swoje należności. Dzięki temu sprawa zostanie zakończona pomyślnie, chociaż czasami dłużnicy również na tym etapie ociągają się ze spłatą swojego zadłużenia i chcą rozłożyć je na raty. Warto się na to zgodzić, ponieważ istnieje wtedy zdecydowanie większa szansa na to, iż odzyska się całość pieniędzy, która została przekazana dłużnikowi. Jeśli samodzielna windykacja nie przyniesie pożądanych skutków, warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej. Można wybrać również firmy, które specjalizują się w zautomatyzowanych systemach odzyskiwania należności i wychodzi im to bardzo dobrze. 

Przy współpracy: https://adwokat-kaliszewski.pl/