Zaznacz stronę

Prawo karne wzbudza wiele kontrowersji. Mnóstwo spraw o zasięgu krajowym, a nawet globalnym mrozi krew w żyłach. Nie sposób nie domyślić się, że większość procesów dotyczyła odrażających mordów. I to właśnie ten obszar prawa karnego rozpala wyobraźnię jednocześnie wzbudzając przerażenie. W dzisiejszym artykule prezentujemy pierwszą część zestawienia naszym zdaniem najciekawszych lektur związanych z tematyką kryminologiczną na tle prawa karnego. Zapraszamy do lektury!

Modus Operandi Sprawców Zabójstw – Monika Całkiewicz

Rzetelne opracowanie portretów psychologicznych oraz metod działania sprawców zabójstw wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej oraz praktyki prowadzenia pracy wykrywczej. Kluczem do merytorycznego przedstawienia myśli, zachowań i pobudek bestialskich zabójców jest zachowanie odpowiedniego dystansu do zagadnienia. O taki pokusiła się popularna autorka Monika Całkiewicz, która na podstawie dogłębne analizy źródeł prawa z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego napisała książkę pt. Modus Operandi Sprawców Zabójstw wydaną przez Poltext. Lektura to nie tylko trzymające w napięciu opowieści oparte na faktach, ale także wartościowe studium naukowe.

Kryminalistyka – Brunon Hołyst

„Kryminalistyka” to dzieło popularnego autora Brunona Hołysta kooperującego z wydawnictwem Wolters Kluwer. Jest to kolejna już edycja kolekcji książek opowiadających o kryminalistyce, a mówiąc ściślej – standardach badań kryminalistycznych, myśli kryminalistycznej oraz rozważań na temat przyszłości nauk sądowych. Wydana w roku 2017 książka obejmuje swą treścią zagadnienia zmian w zakresie metod śledczych, a także inspiruje nowe koncepcje dotyczące zarówno represji, jak i profilaktyki.

Proces karny – Zarys systemu – Hofmański/Waltoś

Choć tytułowy podręcznik jest dedykowany przede wszystkim młodzieży akademickiej, to z pewnością znajdzie miłośników również pośród osób interesujących się aspektami prawa karnego w praktyce. W poradniku znajdziemy m.in. analizę warstwy empirycznej, tło historyczne, badania statystyczne oraz aspekty prawnoporównawcze związane z procesem karnym na podstawie realnych postępowań. Dzieło autorstwa Piotra Hofmańskiego i Stanisława Waltosia zostało urozmaicone dowcipnymi rysunkami Szymona Kobylińskiego.

Paradygmaty kryminalistyki – Józef Wójcikiewicz

Książka Józefa Wójcikiewicza – eksperta z dziedziny kryminalistyka od wydawnictwa UJ ukazuje paradygmatyczny pluralizm kryminalistyki w wielu wymiarach. „Paradygmaty kryminalistyki” to zapisy odnoszące się w sposób bezpośredni do metodologii kryminalistyki we współczesnym wymiarze z uwzględnieniem ich tła historycznego. Zbiór artykułów zawartych w książce odnosi się ponadto do wielu istotnych nauk sądowych takich jak chemia sądowa, genetyka sądowa, czy psychologia.

Zabójcy i mordercy – Małgorzata H. Kowalczyk

„Zabójcy i mordercy” to jedyna w Polsce książka, która w sposób bezpośredni bada motywy sprawców zabójstw w różnych okolicznościach ujawniając ich skrajne poziomy demoralizacji. Celem autorki – Małgorzaty H. Kowalczyk było stworzenie wyczerpującej psychospołecznej charakterystyki morderców z uwzględnieniem projektu oddziaływań resocjalizacyjnych. Książka pochodzi od popularnego wydawnictwa Impuls.

Przy współpracy z www.kaliszewska.pl