Zaznacz stronę

Mimo, że ciemne wieki potrafiły skrywać niejedno, to rozwój prawa karnego na przestrzeni tysiąca lat był niezwykle dobrze widoczny. Początkowe okresy średniowiecza to krwawa zemsta i brak zasad. Koniec to ograniczanie prywatnych wojen oraz ograniczanie krwawej zemsty. Jak więc wyglądała droga średniowiecznych sądów w batalii o sprawiedliwość?

Kara w początkach średniowiecza

Na początku kary były niezwykle surowe i często miały charakter sakralny. Wypędzano winnych ze społeczeństwa, okaleczano ich i zabijano. Krwawa zemsta i odwet między rodami był na porządku dziennym. Były to jednak działania obecne właściwie tylko na początku średniowiecza i po kilku wiekach sytuacja zaczęła się znacznie zmieniać.

Zmiany w rozumieniu kary

Zaczęto dążyć do ograniczania krwawej zemsty, o czym za chwilę, a w zamian za nią zaczęto rozumieć karę jako zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy. Zaczęto zatem uzależniać karę od stopnia winy oraz okoliczności. W ten sposób próbowano ograniczyć wolny prywatne, powiększać katalog przestępstw publicznych, wyłączając te prywatne w coraz większym stopniu czy klasyfikować prawo, jak choćby w przypadku słynnego causae maiores.

adwokat

Ograniczanie krwawej zemsty

Zwłaszcza zemsta była dopuszczalna w początkach epoki i wiązała się z brutalnością oraz samosądem, tłumaczy Adwokat Kraków. Zaczęto zatem ustawowo wprowadzać normy nakazujące przyjmowanie stronom okupu za wyrządzone krzywdy i godzenie się w ten sposób pod groźbą kary państwowej. Wprowadzono instytucję azylu, a więc ograniczenie odnośnie miejsca przeprowadzenia zemsty. Tak samo było z czasem, a więc reglamentowany okres, w którym można było wykonywać krwawą zemstę. Zdecydowano się także na przedawnienie krzywd, które dziś mogłyby być rozstrzygane za pomocą krwawej zemsty. Ważne było także to, że coraz mniej krewnych mogło występować po zwaśnionych stronach. To, w końcowej fazie, zakończyło walki rodów ponad prawem.

Średniowiecze próbowało poradzić sobie z brutalnością kar i wprowadzać pierwsze zalążki sądownictwa na dzisiejszych warunkach. Jednak prawdziwa reforma w tym względzie dopiero miała nadejść.