Zaznacz stronę

Prowadząc działalność w internecie należy pamiętać o dostosowaniu się do reguł prawnych obowiązujących w naszym kraju. Dla każdego rodzaju działalności będą miały zastosowanie inne przepisy, w artykule przyjrzymy się najważniejszym z nich.

Regulaminy

Każda strona, za pomocą której można nabyć produkt lub skorzystać z usług powinna mieć regulamin. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i kłopotów w przyszłości. Jak powinien wyglądać taki regulamin? To najlepiej już skonsultować z prawnikiem, który pomoże przygotować odpowiednią treść regulaminu w zależności od działalności danej strony.

Jeśli nie chcemy najmować prawnika to powinien wystarczyć wzór regulaminu – można takie znaleźć w internecie. Na ich bazie uzupełniamy niezbędne dane i dla większości sklepów powinny wystarczyć.

Sklepy internetowe

Przy sklepach internetowych należy dowiedzieć się, co mówi prawo o danej branży. Przykładowo apteki nie mogą się reklamować ani zmieniać opisów produktów. Sklepy sprzedające produkty spożywcze powinny bardzo dbać o opisy, bo brak niezbędnych informacji wiąże się z problemami z sanepidem. Takich niuansów jest dużo więcej. Część jest specyficzna dla danej branży, część natomiast raczej odnosi się do samej działalności w internecie – mowa tu np. o możliwości zwrotu towaru, złożeniu reklamacji itp. Więcej szczegółów na ten temat w poradniku http://carted.pl/poradniki/pozycjonowanie-sklepu-internetowego/ oraz innych źródłach edukacji.

Przechowywanie danych

Jeśli przechowujemy dane naszych klientów to taki zbiór danych powinno się zarejestrować w odpowiednim urzędzie. Tutaj szczególnie chcemy to dopilnować, by nie było przykrych konsekwencji prawnych.

Podsumowanie

W dużej liczbie przypadków nie ma kłopotu z prowadzeniem działalności. Warto jednak dowiedzieć się, co mówi prawo odnośnie naszej działalności.