Zaznacz stronę

Poprawne napisanie życiorysu, zwłaszcza dla osoby wykształconej nie sprawi problemu. Jednak napisanie CV, które się wyróżni i przyciągnie uwagę rekrutera wymaga więcej kreatywności, pomysłowości i zaangażowania. Wystarczy kilka drobnych zmian wizualnych, a także innego sformułowania informacji w nim zawartych, by szybciej wskoczyć na początek listy osób, które zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną.

Zacznij inaczej niż zwykle

Zazwyczaj na początku CV znajdują się informacje zawierające dane osobowe. Spróbuj przedstawić się w inny sposób. Możesz stworzyć krótki wstęp, który przedstawi rekruterowi już na początku czytania życiorysu, jaka masz specjalizacje prawne, oświadczenie oraz umiejętności. Warto zawrzeć w tej notatce dotychczasowe osiągnięcia oraz wyjaśnić, w jaki sposób pomożesz firmie się rozwijać. W ten sposób zwrócisz uwagę rekrutera i zainteresujesz go swoją osobą, zachęcając go jednocześnie do zapoznania się zresztą nadesłanej przez Ciebie dokumentacji. Pamiętaj, by każde CV było stworzone pod wybrane stanowisko. Wysyłanie tych samych życiorysów do kancelarii i firm zajmujących się różnymi specjalizacjami na pewno nie przyniesie oczekiwanego efektu, radzi adwokat Andrzej Pazdyga.
W przypadku danych osobowych pamiętaj, że obecnie stan cywilny lub data urodzin nie są informacjami niezbędnymi. Najistotniejsze to imię i nazwisko, zawód, numer telefonu i adres e-mail. Dobrze jest załączyć również zdjęcie. Pamiętaj, że powinno być profesjonalne, najlepiej portretowe, o wysokiej jakości. Lekki uśmiech jest wskazany!

cv

Edukacja i doświadczenie zawodowe – zachowaj proporcje

Jeśli posiadane doświadczenie jest szerokie, to właśnie na nim należy się skupić. W takim wypadku sekcja Edukacja powinna zawierać wyłącznie podstawowe i najważniejsze informacje. Wskazując dotychczasowe miejsca pracy podanie nazwy firmy, siedziby i okresu zatrudnienia mogą być niewystarczające. Rozbudowanie każdej pozycji przyniesie lepsze rezultaty, ponieważ w sposób precyzyjny wyjaśni rekruterowi, czym zajmowałeś się w poprzednich firmach. Opisz każde stanowisko wskazując nie tylko zakres swoich obowiązków, ale również jakie największe osiągnięcia zrealizowałeś pracując w tym miejscu.

cv2

Umiejętności i zainteresowania – o czym wspomnieć, a co lepiej pominąć?

W miejscu przeznaczonym dla wskazania umiejętności należy zamieścić przede wszystkim posiadane specjalizacje oraz cechy, które są z nimi związane. Na przykład wpisując prawo spółek handlowych, możesz dalej wskazać, że potrafisz i masz doświadczenie w reprezentowaniu spółki przed organami regulującymi. Przedstaw te umiejętności, które będzie można wykorzystać na wybranym stanowisku. Zainteresowania powinny znaleźć się na samym końcu CV, jednak to bardzo ważne, by ich nie pominąć. Są dowodem na to, że poza pracą kreatywnie spędzasz czas. Wypisując swoje hobby, zwłaszcza jeśli są oryginalne, możesz zainteresować rekrutera i przedstawić mu się jako ciekawa osoba, którą warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.