Zaznacz stronę

Według danych Policji każdego dnia na polskich drogach zatrzymywanych jest średnio 200 nietrzeźwych kierowców. O zwiększeniu tych liczb słyszymy zwykle w okresach świątecznych lub przy długich weekendach majowych. Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Czy sprawca tak piętnowanego przez społeczeństwo zachowania może liczyć na złagodzenie odpowiedzialności? Okazuje się, że sądy do takich sytuacji podchodzą indywidualnie i wielokrotnie redukują kary.

Przestępstwo a wykroczenie

Prowadzenie pojazdu po alkoholu w zależności od jego stężenia w organizmie zakwalifikowane może być jako wykroczenie lub przestępstwo. W przypadku wykroczenia mówimy o prowadzeniu pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu, co oznacza nie więcej niż 0,5 promila. Przestępstwem będzie prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, który wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Bez względu na to, czy popełniliśmy wykroczenie czy przestępstwo, musimy liczyć się z tym, że sąd skazując nas prawomocnym wyrokiem zastosuje wobec nas zakaz prowadzenia pojazdów. Nieodłącznym składnikiem kar nakładanych na pijanych kierowców jest także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Sprawiedliwości.

https://kancelariaea.pl/jazda-pod-wplywem-alkoholu-narkotykow/

Złagodzenie kary

Ważnymi elementami, które wpływają na złagodzenie kary mogą być względy osobiste sprawcy czynu zabronionego. Najczęściej sąd bierze pod uwagę sytuację materialną oskarżonego, godząc się na wyłącznie spod zakazu prowadzenia pojazdu jednej z kategorii. W wielu sprawach dotyczy to przede wszystkim zawodowych kierowców, którzy bez prawa jazdy kategorii C nie mają możliwości dalszego zarobkowania.

Należy pamiętać, że nie jest to zachowanie obligatoryjne i sąd nie zawsze stosuje takie złagodzenie w odniesieniu do zawodowych kierowców. O złagodzeniu kary możemy mówić zwykle w przypadku wyników wahających się pomiędzy stanem po spożyciu a nietrzeźwości.

Pomoc kancelarii adwokackiej

Jeżeli jesteśmy przekonani o naszej niewinności i chcemy bronić swojego dobrego imienia, to powinniśmy skorzystać z usług adwokata. W sprawach dotyczących prowadzenia po alkoholu kluczowe znaczenie ma prawidłowość wykonanego badania. Każdy alkomat musi posiadać aktualne świadectwo wzorcowania. W innym razie możemy podważyć wynik takiego badania. Ponadto w przypadku niektórych schorzeń, przy analizie dokonywanej na podstawie stężenia w wydychanym powietrzu, może dochodzić do nieznacznych przekłamań.