Zaznacz stronę

Wybór dobrego prawnika jest sprawą bardzo ważną. Przede wszystkim dlatego, że sami nie będziemy w stanie poruszać się w gąszczu zmieniających się przepisów i procedur oraz nie będziemy w stanie skutecznie zaprezentować się przed obliczem sądu.

Zaufanie

Nieznajomość prawa szkodzi, głosi aktualna łacińska zasada. Prawnicy mają obowiązek znać prawo, umieć je interpretować. Muszą mieć uprawnienia do wykonywania takiej pracy.

Zawody prawnicze zalicza się do tak zwanych zawodów zaufania publicznego, z uwagi na szczególną rolę w społeczeństwie. Chociażby z tego punktu widzenia patrząc, kiedy pojawiają się jakiekolwiek sytuacje sporne i niejasne prawnie, warto pomyśleć nad pomocą prawną. Prawnik będzie w stanie zrozumieć, jak podejść do problemu z punktu widzenia prawa, będzie w stanie nam wyjaśnić zawiłości przepisów.

Rekomendacje

Poczta pantoflowa zapewne będzie tym sposobem, z którego skorzystamy najpierw, przy poszukiwaniu dobrego prawnika. Rodzina, znajomi, przyjaciele, koledzy i koleżanki z pracy, na pewno ktoś kiedyś musiał skorzystać z pomocy prawnej w sprawach spornych, spadkowych albo innych. Dlatego warto zacząć od zapytania o to, czy ktoś zna dobrego adwokata do spraw spadkowych, rozwodowych, związanych ze zbyciem lub nabyciem nieruchomości, notariusza, który rzetelnie przygotuje dokumenty o nabyciu spadku.

Wielkim plusem takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że nasi znajomi, którzy korzystali już z usług konkretnego prawnika, będą w stanie nam podać cenę za konkretną usługę. Ale przede wszystkim powiedzą nam, czy prawnik odpowiednio podszedł do sprawy, czy był odpowiednio zaangażowany w naszą sprawę. Czy umiał nam wytłumaczyć nawet najbardziej skomplikowane kwestie i od razu wiedział, co jest potrzebne do rozwiązania problemu.

Wiek i staż pracy

Z prawnikami jest podobnie jak z lekarzami. Im dłużej pracują, tym więcej mają na koncie przypadków i tym większą wiedzę o tym, co się może stać, z jakimi sytuacjami można się spotkać klient wyjaśnia adwokat Andrzej Pazdyga. A także o tym, co można zrobić, żeby problem rozwiązać szybciej i skuteczniej.

Staż pracy prawnika jest oczywiście powiązany z wiekiem. Wielu zapewne prędzej zaufa prawnikowi w średnim wieku niż komuś, kto jest świeżo po zakończeniu aplikacji, bo ktoś taki z pewnością nie miał jeszcze wielu okazji, żeby się wykazać wiedzą, może jeszcze jest tylko jednym z kilku prawników w kancelarii i dopiero buduje swoją pozycję. Choć nie należy podchodzić do kwestii wieku zbyt ostro. Młody prawnik z niedużym doświadczeniem może okazać się niezwykle zdolny, a na pewno będzie bardzo zaangażowany, bo zależy mu na budowaniu swojej pozycji zawodowej.

Sukcesy

Markę prawnika budują jego osiągnięcia zawodowe. Niekoniecznie wszystkie są medialnie nagłaśniane. Oczywiście sprawy, o których informowała telewizja i pisały gazety, dotyczące osób publicznych, kwestii kontrowersyjnych lub poważnych przestępstw powodują, że o sędziach, prokuratorach i adwokatach biorących w nich udział od razu robi się głośno. Jeżeli jakaś znana osoba korzystała z konkretnej kancelarii notarialnej i ją następnie komuś poleci, będzie to jasny sygnał, że warto rozważyć skorzystanie z jej usług.

W przypadku adwokatów ich pozycję budują przede wszystkim wygrane sprawy. I znowu, jeśli była to sprawa głośna medialnie, o adwokacie też będzie głośno, tym bardziej że jego klient wygrał, co przypisywane jest w dużym stopniu właśnie działaniom prawnika. Ale dobra opinia o prawnikach może wiązać się z ich zaangażowaniem na rzecz fundacji, organizacji pożytku publicznego, darmowej pomocy tym, których na to nie stać. Takie osoby najlepiej będzie znaleźć w mediach, dzięki wyszukiwarce internetowej, bo zwykle nierzadko udzielają wywiadów gazetom i serwisom internetowym o konkretnych problemach.