Zaznacz stronę

Jesień rozpoczyna swe powolne dogorywanie. Za chwilę zima – jak wskazują prognozy meteorologiczne – mroźna i śnieżna. To wyjątkowo trudny czas dla zwierząt leśnych, które mają problem nie tylko z niskimi temperaturami, ale także ze zdobyciem pożywienia. Z pomocą spieszą im leśnicy, myśliwi oraz wolontariusze. W akcji zwanej dokarmianiem Lasy Państwowe przeznaczają około 6mln złotych w celu pomocy mieszkańcom lasu. Pomóc mogą także zwykłe osoby, ale zanim się na ową pomoc zdecydują, warto aby zapoznali się z regulaminem lasów państwowych oraz przepisami prawa.

Nie tylko dokarmianie

Wbrew pozorom pieniądze przeznaczone na pomoc w przetrwaniu zimy przez zwierzęta leśne nie są wyłącznie wydawane na dokarmianie. Dużą ich część pochłania m.in. odśnieżanie leśnych duktów, ochronę wybranych gatunków roślin, a także pałowanie poszczególnych rodzajów drzew. Dostarczany do paśników zlokalizowanych w stałych punktach pokarm to przeważnie jabłka, ziemniaki, buraki oraz zboża. Zeszłej zimy Lasy Państwowe w ramach dokarmiania dostarczyły do rodzimych lasów około 12 ton karmy soczystej oraz 4 tony karmy suchej.

Trudna sztuka dokarmiania

Sztuka dokarmiania zwierząt leśnych jest dość skomplikowana. W opinii leśników najczęstszym błędem w procesie dostarczania pożywienia jest nie tylko zły dobór rodzajów żywności, ale także zbyt duża jej ilość. W ciekawy sposób mówi o tym leśnik Tomasz Garbacz :
„…Akcja związana z dokarmianiem zwierząt leśnych występuje wyłącznie w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. To właśnie skrajne warunki meteorologiczne zagrażają życiu zwierzyny, bowiem utrudniają w sposób naturalny pozyskanie pokarmu. Żywności nie wolno dostarczać w przypadku łagodnych zim, ponieważ w ten sposób odzwyczaimy zwierzęta leśna od samozachowawczego instynktu, a to już prosta i szybka droga do samozagłady…”

jelen

Dokarmianie oraz przepisy prawne

Leśnicy stworzyli specjalny regulamin w którym znaleźć możemy m.in. warunki atmosferyczne w jakich można dokarmiać zwierzęta, rodzaje pożywienia dla poszczególnych gatunków oraz jego ilość. W dokumencie znajduje się także mapa lasu z wyznaczonymi – stałymi miejscami w których ulokowano paśniki. Złamanie regulaminu może grozić mandatem przyznawanym przez strażników leśnych. Kara może nas kosztować nawet 500 złotych, wyjaśnia adwokat z kancelarii prawnej PBKBK. Przepisy prawne dotyczą także poruszania pojazdem po lesie – dostarczając pożywienie większość z nas decyduje się na transport na własną rękę. Tego typu „samowolka” również może spotkać się z karą w postaci mandatu. Przepisy prawne związane z poruszaniem się pojazdami po lasach państwowych zostały uregulowane w rozdziale 5 ustawy o lasach. Pozostaje mieć nadzieję, że mandatów będzie coraz mniej, a zwierzęta przetrwają zbliżającą się mroźną zimę.