Zaznacz stronę

Rozpad związku małżeńskiego, poparty rozwodem bywa dość kłopotliwą sytuacją dla każdej z obu stron. Sprawy sądowe dotyczące podziału majątku mogą mieć w tym przypadku różne podłoże. Zdarza się, że nawet pomimo podpisanej intercyzy, konieczne jest ustalenie podziału takiego majątku, zwłaszcza, jeżeli rozwód odbywa się z winy jednego z małżonków. Prawnicy w naszym kraju bardzo często zajmują się takimi sprawami, ponieważ są one powszechne zarówno w mniejszych jak i większych miastach.

Równy podział majątku

Jeżeli nie było zawartej intercyzy, oficjalnie podczas podziału majątku każdemu z małżonków należy się po połowie. Nie zawsze jest jednak tak różowo, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi jeszcze opieka nad dziećmi oraz nieruchomość. Na przykład podzielić dom lub mieszkanie na połowę może być bardzo trudno. Zazwyczaj więc sprawy tego typu wymagają dobrego przygotowania ze strony prawników, reprezentujących jedną ze stron konfliktu. Ze zrozumiałych względów jedne prawnik lub kancelaria prawnicza może reprezentować tylko jednego z współmałżonków w danej rozprawie sądowej. Podział majątku bardzo często odbywa się w sądzie, ponieważ małżonkowie nie potrafią dojść ze sobą do porozumienia i zazwyczaj doświadczony prawnik jest w stanie wyciągnąć z tej sytuacji jak najlepsza korzyść dla swojego klienta. Prawnicy niejednokrotnie też byli świadkami słownych przepychanek osób, które kiedyś podobno łączyła miłość i darzyli się uczuciem, zrozumieniem i wzajemnym poszanowaniem.

Każdy doświadczony adwokat wie, jak powinno się prawidłowo podejść do sprawy podziału majątku. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę sytuację finansową każdego z małżonków i starać się podzielić cały majątek w taki sposób, aby było to sprawiedliwie. Każdy adwokat oczywiście stara się działać tak, aby jego klientowi przypadła największa działka.

Podział majątku w przypadku intercyzy

Intercyza bywa swego rodzaju zabezpieczeniem przed rozwodem. Podpisanie takiego dokumentu oznacza, że podziału majątku nie ma i każdy zabiera ze sobą swoją, prywatną część. Coraz częściej małżeństwa decydują się na podpisanie intercyzy, a wynika to prawdopodobnie z faktu, ze coraz częściej słyszy się o rozwodach i każdy chce być zwyczajnie na coś takiego przygotowany.

W polskich sądach spraw o podział majątku jest praktycznie tyle samo co spraw rozwodowych, czyli bardzo dużo. Można powiedzieć, że stało się to niejako rutyną, aby sądownie ustalać majątek małżeństwa.

Prawnicy posiadają swoje własne metody działania, którymi kierują się podczas tworzenia takiego podziału majątku. Są to sprawdzone metody, które zadziałały w wielu przypadkach. Jednak każda sprawa może się nieco różnić od innej, trzeba więc je mimo wszystko traktować indywidualnie i starać się poszukiwać alternatywnych, ale jednocześnie korzystnych rozwiązań, które mają przynieść jak największe korzyści dla strony zainteresowanej.

Trudno jest ustalić podział majątku bez pomocy dobrego prawnika. Reprezentowanie klientów na sali sądowej pomaga, jeżeli zajmuje się tym osoba z odpowiednią, prawniczą wiedzą.